Jak poprawić błędy w gramatyce niemieckiej?

Istnieją pewne powszechne błędy w gramatyce niemieckiej, które sprawiają, że nie potrafisz się dobrze wysłowić i czujesz się zakłopotany przed przyjaciółmi i rodziną. A co najważniejsze, musisz pozbyć się tych błędów, ponieważ wpływają one na Twój ogólny poziom pewności siebie i pozostawiają złe wrażenie na innych.

Dlatego dzielę się z Tobą kilkoma błędami, które są bardzo powszechne i które możesz łatwo poprawić. Błędy te pomogą Ci dobrze się wysłowić i wzbogacić słownictwo.

1. Czasowniki w mianowniku

Jest to najczęstszy błąd popełniany przez osoby, które próbują napisać swoje pierwsze wypracowanie z języka niemieckiego. Błąd polega na tym, że używasz czasowników w mianowniku zamiast w celowniku. To spowoduje, że będziesz niepoprawny gramatycznie i ludzie będą Cię postrzegać jako osobę niewykształconą.

Przykłady:

Er sieht mich nicht gut an. = On nie widzi mnie dobrze.

Er sieht mich gut an. = On widzi mnie dobrze.

2. Zaimki w liczbie mnogiej

Pewnie zauważyłeś, że ludzie często używają zaimków w liczbie mnogiej zamiast w liczbie pojedynczej. Sprawia to, że zdania brzmią niezrozumiale. Dlatego unikaj tego błędu i zawsze używaj formy liczby pojedynczej.

Przykłady:

Diese Tasse ist zu klein = Ten kubek jest za mały.

Das ist die Tasse = To jest ten kubek.

3. Rzeczowniki w liczbie mnogiej w formie pojedynczej

Jest to również częsty błąd, który ludzie popełniają podczas pisania. Kiedy używają formy liczby mnogiej rzeczownika, tak naprawdę używają jego formy w liczbie pojedynczej. Powinni unikać tego błędu, ponieważ sprawi on, że zdanie będzie brzmiało niekompletnie i dziwnie.

Przykłady:

Viele Frauen haben dieses Problem = Wiele kobiet ma ten problem.

Dieses Problem hat viele Frauen. = Ten problem ma wiele kobiet.

4. Przyimki na końcu zdania

Jest to również jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez ludzi. Używają oni przyimków na końcu zdania, co sprawia, że zdanie jest niepoprawne gramatycznie. Zawsze używaj przyimka po czasowniku.

Przykłady:

Sie ist jetzt schon im Bett = Ona jest już w łóżku.

Das ist ein netter Gedanke. = To jest miła myśl.

5. Przecinek po długiej liście

Przecinka używa się po długiej liście, aby ją uprościć. Jest to jednak częsty błąd, którego nigdy nie chcesz popełnić. Do tworzenia listy zawsze należy używać dwukropka.

Przykłady:

Dieses Buch ist der beste:

Das Buch ist gefällig.

Das Buch ist wertvoll.

Das Buch ist teuer.

Das Buch ist lästig.

Das Buch ist erfunden.